Sitruunatorttu
Teemaviikko jatkuu tällä ihanan makealla ja raikkaalla sitruunatortulla.
Tein tästä tortusta gluteenittoman, koska erityisruokavalio reseptejä on kyselty paljon. Maidottomankin tästä saisi vaihtamalla voin maidottomaan margariiniin.
Lemon Tart
- Pohja:
- 3 dl jauhoja (gluteenitonta jauhoseosta Semper), jos haluat leipoa vehnäjauhoilla niin korvaa samalla määrällä vehnäjauhoja.
- 100g voita (tai maidoton margariini)
- 3rkl sokeria
- 2 rkl kylmää vettä
- Mittaa kulhoon jauhot ja sokeri
- Lisää joukkoon voi (margariini) palasina ja nypi ryynimäiseksi seokseksi
- Lisää vesi ja sekoita tasaiseksi
- Painele taikina piirakkavuokaan ja pistele haarukalla reikiä pohjaan
- Paista 175 asteessa n.25min
Täyte:
- 2 kananmunaa
- 2 keltuaista
- 1,5 dl sokeria
- 1 dl sitruunamehua ja yksi sitruunan raastettu kuori
- 6 rkl voita (maidoton margariini)
- Mittaa kattilaan kananmunat, keltuaiset, sokeri, sitruunamehu ja kuoriraaste
- Sekoita miedolla lämmöllä niin kauan kunnes seos sakenee
- Ota pois levyltä ja lisää voi kuutioina (tai margariini)
- Lisää täyte paistetun torttupohjan päälle ja nosta kylmään jähmettymään.
näyttää huikean ihanalta :). Keväiset maut. Kuule saanko kysyä sinulta apua. Miten saan blogiini tuon You might also like kohdan?olen kokeillut kaikkea mahdollista mutta en vain tajua :D. Kiitos jo etukäteen avustasi.
VastaaPoistaHei,missä vaiheessa sulla on ollu ongelmaa siinä? Muistaakseni jouduin itse sen pariin kertaan tuolta Link Within sivuilta laittamaan ennenkuin sain näkyviin. Jos kerrot tarkemmin missä kohti ongelmaa niin ehkä pystyn auttamaan.
PoistaAutoit jo paljon :D kiitos. En ollut tajunnut että tuota linkki kohtaa ei löydy bloggerin omista asetuksista vaan niillä oli oma sivunsa tuo link within. Elikkäs kiitos kiitos kiitos, nyt mullakin on linkit kohdillaan ;) :)
PoistaHyvä, hyvä, jos pystyin olemaan avuksi. Itselläkin on monta vääntöä ollut vaikka minkä kanssa, ja tekemällä oppii, mutta aikaa saa tuhrautumaan todella paljon kun jotain yrittää itse selvitellä. Ostin domainin bloggerin kautta, mutta en saa sitä käyttöön , joten siinä selvittelyssä riittää taas puuhaa vähäksi aikaa.
PoistaTämän voisi korvamerkata tulevaksi pääsiäiseksi... Sopinee kivasti tipupöydän jälkiruoaksi. Kiitos!
VastaaPoistaKiitos itsellesi mukavasta kommentista.
PoistaVoin jo maistaa raikkaan sitruunan suussani! Tämä menee kokeiluun !
VastaaPoistaTämä oli kyllä ihanan raikasta. Kannattaa kokeilla ;)
PoistaNäyttää herkulliselta.
VastaaPoistaKiitos, sitä se olikin.
PoistaIhania leivonnaisia olet tehnyt! Minä yritän laittaa blogia uudelleen pystyyn bloggerin puolella myöskin. Kiitos jos pääsen blogien seuraamislistallesi + tervetuloa käymään!
VastaaPoistaKiitos :) Käväisin blogissasi ja liityin lukijaksi.
PoistaRaikas, niin raikas, ja varmasti on makukin!
VastaaPoistaomega watches
VastaaPoistapolo ralph lauren
nike flyknit racer
converse
canada goose jackets
true religion jeans outlet
nike air max
cheap oakleys
polo ralph lauren
oakley sunglasses,oakley sunglass,cheap oakley sunglasses,oakley sunglasses cheap,oakley sunglasses outlet,oakley store,oakley outlet,oakley outlet store,oakley sunglasses sale,oakley sunglasses discount
jordans shoes
hollister kids
fitflops shoes
reebok shoes
michael kors handbags
burberry outlet online
vans outlet
reebok
stephen curry shoes
hollister uk
asics shoes
levis 501
fitflops sale clearance
chaussure louboutin
michael kors purses
timberland shoes
the north face outlet
cheap nike shoes
polo ralph lauren outlet
kate spade uk
rolex submariner
ralph lauren pas cher
ray ban sunglasses
kate spade outlet
mlb jerseys wholesale
polo ralph lauren
adidas nmd
designer handbags outlet
christian louboutin
2016623yuanyuan
golden goose
VastaaPoistalongchamp
off white shoes
christian louboutin
curry shoes
adidas nmd
moncler jacket
hermes handbags
timberlands
kd 12