maanantai 8. joulukuuta 2025

Mokkapalapullat


Mokkapalapullat - resepti

Nämä pullat ovat olleet suuri hitti somessa, ja moni on ihastunut niiden herkulliseen makuun. Välissä ja päällä ihanaa mokkapalakuorrutetta sekä taikinassakin kaakaojauhetta.

Taikina

2,5 dl maitoa
1 pussi kuivahiivaa
1 dl sokeria
0,5 tl suolaa
kardemummaa maun mukaan
75 g voita
0,5 dl tummaa kaakaojauhetta
7 dl vehnäjauhoja

Valmistusohjeet

Lisää yleiskoneen kulhoon kuivahiiva, sokeri, suola, kardemumma, lämmin (42 °C) maito, kaakaojauhe, huoneenlämpöinen voi ja vehnäjauhot. Anna koneen vaivata taikinaa noin 15 minuuttia, kunnes siihen muodostuu hyvä sitko. Voit myös vaivata taikinan käsin.
Jatka vaivaamista, kunnes taikina irtoaa kulhon reunoilta. Valmis taikina on pehmeä, kimmoisa eikä tartu käsiin.
Anna taikinan levätä noin 15 minuuttia ennen leipomista. Kohottamista ei tarvita tässä vaiheessa; pullat kohotetaan muotoilun jälkeen.

Täyte

75 g pehmeää voita
1 dl tomusokeria
2 rkl tummaa kaakaojauhetta
2 tl vehnäjauhoja
1 rkl vaniljasokeria
1–2 tl Pikakahvijauhetta

Sekoita täytteen ainekset sekaisin. Kaulitse pullataikina levyksi ja levitä täyte levylle. Leikkaa levy 8–9 suikaleeksi riippuen vuoan koosta. Rullaa suikaleet pulliksi ja aseta ne vuokaan. Kohota kaksinkertaiseksi liinan alla. Paista 200 asteessa noin 20 minuuttia.

Kuorrutus


250 g (4 dl) tomusokeria
1,5 rkl tummaa kaakaojauhetta
1 rkl vaniljasokeria
0,5 dl sulaa voita
3–4 rkl vahvaa kahvia

Sekoita tomusokerin joukkoon muut ainekset, lisää kahvia pikkuhiljaa kunnes kuorrute on sopivan paksua. Levitä pullille ja lisää heti nonparellit.




0 Comments:

Lähetä kommentti